Významné exponáty

Gotické trámové stropy
Fotografie 1

Při obnově ambitu kláštera klarisek v létě roku 2014 byly šťastnou náhodou pod barokními podhledy objeveny a následně odkryty unikátní malované trámové stropy. Význam tohoto nálezu dokládá získané ocenění Patrimonium pro Futuro udělené Národním památkovým ústavem.

Z celkového rozsahu se podařilo zachránit 24 trámů, což představuje přibližně jednu třetinu původního rozsahu zastropení. Trámy jsou zdobeny jednoduchým okosením a nesou vegetabilní výzdobu stylizovaných akantů, objevují se i motivy geometrické. Malovaná výzdoba byla aplikována již na osazené trámy, neboť na žádném místě nezabíhá pod omítku.

Trámy byly připraveny na jiném místě a ve velkém spěchu, jak dokládá rychlá a mnohdy nepřesná tesařská práce a větší rozměry trámů než je původní šířka chodby ambitu. Dendrochronologicky se podařilo použité dřevo datovat do let 1352 až 1355.

Související fotografie

Výběr z kalendáře akcí

Otevřít kalendář akcí

Provozovatelé a partneři

Klášter minoritů je ve vlastnictví Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou

Kontaktní formulář

Pokud jste na našich stránkách nenašli potřebné informace, nebo máte dotazy čí připomínky, zašlete nám je. Odpověď obdržíte na zadaný e-mailový kontakt v nejkratší mozné době. Děkujeme.

(jiný kód) Antispam
Zavřít

Poskytnuté osobní údaje budou použity pouze za účelem kontaktování návštěvníka.
* povinné položky, bez nich není možné zprávu odeslat

Overlay loader