Významné exponáty

 Klášterní kostel Božího těla a Panny Marie
Fotografie
Fotografie
Fotografie
Fotografie 1

Kostel Božího Těla a Panny Marie

Druh exponátu:Architektonická památka

Datace:: 1350 – 1357

Klášterní kostel Božího těla a Panny Marie byl zbudován v letech 1350 – 1357, vysvěcen pak v roce 1358. Barokní přestavba klášterního kostela byla realizována v letech 1649 až 1681 a je jedinečnou ukázkou barokních uměleckých děl.

Hlavní oltář nechal v letech 1679 – 1682 zbudovat kníže Jan Kristián z Eggenberku a jeho manželka Eleonora. Ústředním motivem hlavního oltáře z let 1679 až 1682 je výjev Panny Marie s Kristem a sv. Františkem od malíře Matyáše Leithnera. Ten doplňuje v nástavci postava žehnajícího Boha Otce a sochy sv. Petra, sv. Františka, sv. Antonína Paduánského, sv. Pavla, sv. Ambrože, sv. Augustina a archanděla Michaela, jejichž autorem je Jan Worath.

Součásti interiéru je rovněž boční oltář Panny Marie  ze druhé poloviny 17. století, oltář sv. Františka z roku 1741 s obrazem Stigmatizace sv. Františka z roku 1641 a oltář sv. Jana Nepomuckého z roku 1740 s gotickou Pietou kladenou do doby kolem roku 1350. Bohatě zdobenou barokní kazatelnu nechal v kostele roku 1741 osadit kníže Josef Adam ze Schwarzenberku a jeho žena Marie Tereza z Lichtensteinu. Ambona  kazatelny nese výjevy ze života sv. Františka, na baldachýnu je osazeno dynamicky komponované Zvěstováni Panně Marii. Součástí patrového mnišského chóru jsou varhany z roku 1682 pocházející z dílny Mikuláše Christeindla.

Související fotografie

Výběr z kalendáře akcí

Otevřít kalendář akcí

Provozovatelé a partneři

Klášter minoritů je ve vlastnictví Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou

Kontaktní formulář

Pokud jste na našich stránkách nenašli potřebné informace, nebo máte dotazy čí připomínky, zašlete nám je. Odpověď obdržíte na zadaný e-mailový kontakt v nejkratší mozné době. Děkujeme.

(jiný kód) Antispam
Zavřít

Poskytnuté osobní údaje budou použity pouze za účelem kontaktování návštěvníka.
* povinné položky, bez nich není možné zprávu odeslat

Overlay loader