Historie

Rozsáhlý soubor budov klášterního komplexu minoritů a klarisek se rozprostírá na mírných svazích severního  meandru řeky Vltavy při východní straně Latránu. 

Klášter minoritů byl založen v polovině 14. století držiteli jihočeského panství – Rožmberky. Dvojí konvent bratří a sester řádu sv. Františka založila roku 1350 ovdovělá Kateřina z Rožmberka se svými čtyřmi syny Petrem, Joštem, Oldřichem a Janem. Rozhodnutí o založení méně obvyklé monastické formy – podvojného kláštera – je obvykle vysvětlováno snahou Rožmberků o přiblížení se pražskému vzoru a potřebě prestižní ženské monastické instituce. V roce 1357 do kláštera přišli první mniši a o rok později byl vysvěcen klášter sarajevským biskupem Albertem. Klášterní kostel byl vysvěcen ke cti Božího těla a Panny Marie.

V roce 1361 vstoupily do kláštera první řeholní sestry v čele s abatyší Alžbětou z Opavy. Ženský prvek hrál v klášterní kultuře Českého Krumlova ve středověku významnou roli. K minoritům a klariskám v roce 1375  přibyla komunita zbožných laických sester – bekyní, jež přebývaly v objektu sousedícím s konventem klarisek, což dalo základ vzniku unikátnímu souboru – trojklášteří. Rožmberkové kláštery štědře obdarovávali, kromě darů klášteru příslušely výnosy z řady vesnic a dvorů, což svědčí o faktu, že krumlovské kláštery nepatřily v rámci řádu k těm ortodoxním, tedy, že bratři a sestry nebyli zavázáni absolutní chudobou.

Kláštery hrály v pozdně středověkém městě značnou náboženko-sociálně-kulturní roli. Minorité ve středověku vynikali především jako výborní kazatelé a šiřitelé specifických forem zbožnosti reflektujících charakter a životní styl obyvatel středověkých měst, mezi jejichž obyvatele patřili kromě elitní šlechtické a patricijské vrstvy také kupci, ale i drobní řemeslníci, stejně jako lidé na okraji – žebráci, mrzáci a nemocní. Pastorační péče minoritských klášterů se tradičně obracela k širokému spektru městského obyvatelstva a svým působením významně ovlivňovala socializaci pozdně středověkého urbánního veřejného prostoru.

Specifikum krumlovských minoritů spočívalo ve skutečnosti, že pastoraci vykonávali jak pro krumlovské měšťany, tak v sousedních ženských zbožných komunitách (klarisky, bekyně). Z nekrologia krumlovských minoritů vyplývá, že v Krumlově každý rok v den svátku Božího těla byly ukazovány svaté ostatky, jež byly nošeny v procesí od klášterního kostela minoritů k farnímu kostelu sv. Víta a zpět.

Stávající podoba kláštera vychází z několika významných stavebních etap zahrnujících založení kláštera ve 14. století, jeho pozdně gotickou úpravu v období mezi lety 1490 až 1500 (z tohoto období se zachoval unikátní soubor pozdně gotických krovů) a barokní přestavbu probíhající v průběhu 17. a 18. století, která komplexu dala jeho stávající podobu.

Klášter klarisek nepřečkal josefínské reformy a byl zrušen v roce 1782, ironií osudu bylo zrušení i kláštera minoritů přesně po 600 letech od jeho založení v roce 1950. V pohnuté novodobé historii byl krumlovský klášter klarisek a minoritů využíván jako vojenské učiliště, sloužil k ubytování panských úředníků, později zde sídlily různé vzdělávací instituce či se zde skladovaly nejrůznější komodity, což se neblaze podepsalo na stavu objektů. Část z nich byla ještě v 90. letech 20. století využívána k sociálnímu bydlení a před začátkem komplexní revitalizace v roce 2014 byly některé jeho interiéry (především kláštera klarisek) i fasády v dezolátním stavu. 

Klášterní areál prošel rozsáhlou revitalizací. Během ní v bývalých klášterních objektech vzniklo moderní kulturně vzdělávací centrum. Českokrumlovské kláštery svým otevřením přibližují široké veřejnosti, zvláště pak dětem, mládeži a rodinám s dětmi klášterní život, kulturu, historii a umění daného období a vytváří zajímavý prostor pro poznání a zážitky.

Dnes je areál Kláštera klarisek v majetku města Český Krumlov a Klášter minoritů je ve vlastnictví Rytířského řádu Křížovníků s červenou hvězdou. Programové činnosti zde zajišťují spolu s Kláštery Český Krumlov také partneři Městské divadlo v Českém Krumlově, Centrum barokní kultury a SUPŠ sv. Anežky České.

Partneři
Jihočeský kraj Město Český Krumlov Městské divadlo Český Krumlov DMO Český Krumlov Region Střední uměleckoprůmyslová škola sv. Anežky České, Český Krumlov Trip Advisor Larson-Juhl s.r.o. POHL cz, a.s. VIDOX s.r.o. POstavPO s.r.o. Jihočeská centrála cestovního ruchu Český rozhlas České Budějovice Kudy z nudy

Kláštery Český Krumlov

Nastavení soukromí:

Soubory cookie používáme ke shromažďování a analýze informací o výkonu a používání webu, zajištění fungování funkcí ze sociálních médií a ke zlepšení a přizpůsobení obsahu. Využíváme také cookies pro remarketing, které déle využívají reklamní a sociální sítě pro úpravu zobrazovaných reklam tak, aby pro vás byly zajímavé. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas, který nám udělíte kliknutím na volbu „Souhlasím se vším“. Své preference můžete snadno upravit kliknutím na volbu „Podrobné nastavení“.

Povolujete: