Krejčovská dílna a fundus kostýmů

Krejčovská dílna a fundus kostýmů


Klášter klarisek, přízemí

Expozice návštěvníka zavede do dílny krejčího. Základem oděvu prostého středověkého člověka byla jednoduchá plátěná spodní tunika (košile, rubáš). Další částí oděvu byla kratší, ke kolenům sahající, svrchní tunika (sukně) nařasená tak, aby nebránila v pohybu a práci, přepásaná tkaným, či jednoduchým koženým opaskem. Tunika se vyráběla buď ze sukna (domácky tkaného, hrubšího než sukna nobility) a nazývala se pak dle charakteristického vzhledu nebarveného sukna - šerá suknice či šerka nebo z pevného hrubšího plátna a pak šlo o tzv. kytli či kytlici.
 

Spodní prádlo doplňovaly kalhoty - spodky, tzv. bruchy - byly zpravidla široké, nařasené a dosahovaly na lýtka nebo ke kotníkům. V chladnějších dnech oblékal raně středověký sedlák či řemeslník na nohy přes bruchy jednoduché, různě dlouhé nohavice, uvazované buď pod kolenem nebo výše k pasu. Nohu samotnou pak ovíjel pruhy látky - ovinkami či onucemi. U nobility se přes tuniku spodní oblékala svrchní - reprezentativní tunika (tunika, dalmatika, sukně). Vysoká nobilita pak oblékala ve svátečních příležitostech i reprezentativní oděvy z hedvábí, aksamitu, brokátů aj.
 

Jako svrchník sloužil čtverhranný plášť. V raném středověku se ženský oděv neodlišoval od mužského, k tomu došlo až ve 13. století, kdy si ženy začaly oblékat projmuté šaty s úzkými rukávy a rozšířenou sukní, zatímco z mužské suknice vznikl kabátek doplněný nohavicemi.
 

Návštěvníkovi se zde nabízí možnost seznámit se s historickým vývojem odívání dávných dob. Součástí expozice je též fundus historických kostýmů, včetně doplňků a zkušebna.
 Informace pro návštěvníky

Bezbariérový přístup do expozice - vhodné pro vozíčkáře s doprovodem

Výběr z kalendáře akcí

Otevřít kalendář akcí

Provozovatelé a partneři

Klášter minoritů je ve vlastnictví Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou

Kontaktní formulář

Pokud jste na našich stránkách nenašli potřebné informace, nebo máte dotazy čí připomínky, zašlete nám je. Odpověď obdržíte na zadaný e-mailový kontakt v nejkratší mozné době. Děkujeme.

(jiný kód) Antispam
Zavřít

Poskytnuté osobní údaje budou použity pouze za účelem kontaktování návštěvníka.
* povinné položky, bez nich není možné zprávu odeslat

Overlay loader