Hrnčířská dílna

Hrnčířská dílna


Objekt expozice pivovarnictví a řemeslných dílen

Keramické nádoby byly ve středověku nepostradatelnou částí každého hospodářství. Keramiku si mohlo vesnické obyvatelstvo kupovat ve městech, kde bývaly hrnčířské trhy, anebo ji získávalo od hrnčíře, který sídlil přímo v jejich či sousedních vesnicích. Na dnech nádob často hrnčíři zanechávali různé značky, které plnily funkci podpisu na jejich zboží.

Hrnce ze třináctého století vykazují četné znaky, podle nichž je můžeme posuzovat. Nejpočetnější v nálezech 14. a 15. stol. je keramika kuchyňská, v níž rozdělujeme podle účelu nádob, kterému sloužily, různé mísy, hrnce, poháry, džbány, konvice, talíře, pánve, trojnožky, poklice a zátky.

Keramika kamnářská byla vyráběna nejčastěji ve stejné dílně jako kuchyňské nádobí a tvoří také podstatnou část středověkých nálezů. Patří sem kachle, kouřovody, klenební válce a hrnce. Hrnčíř bude tvořit výrobky na hrnčířském kruhu a ty pak vypalovat v hrnčířské peci.

Výběr z kalendáře akcí

Otevřít kalendář akcí

Provozovatelé a partneři

Klášter minoritů je ve vlastnictví Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou

Kontaktní formulář

Pokud jste na našich stránkách nenašli potřebné informace, nebo máte dotazy čí připomínky, zašlete nám je. Odpověď obdržíte na zadaný e-mailový kontakt v nejkratší mozné době. Děkujeme.

(jiný kód) Antispam
Zavřít

Poskytnuté osobní údaje budou použity pouze za účelem kontaktování návštěvníka.
* povinné položky, bez nich není možné zprávu odeslat

Overlay loader