Expozice pivovarnictví

Expozice pivovarnictví


Objekt expozice pivovarnictví a řemeslných dílen

V této expozici se návštěvník může seznámit se středověkým způsobem výroby piva a historií s tímto tématem spjatou.Od raného středověku se pivo vyrábělo jen v malém a podomácku. První skutečné pivovary vznikaly až později v klášterech. Středověké pivo se od toho dnešního podstatně lišilo. Zpočátku se jednalo o řídkou a málo prokvašenou kaši, která se postupným zkvalitňováním výroby měnila ve skutečný mok. Pivo bylo husté, kalné a představovalo významnou složku výživy. Důležitou ingrediencí pro výrobu piva byl chmel. Chmel se pěstoval na klášterních zahradách a pak také na malých klášterních chmelnicích. Od 13. století začaly vznikat chmelnice také v okolí měst. K výrobě piva byla potřeba voda a slad z pšenice nebo ječmene.
 

Vaření piva pro potřeby vrchnosti lze v Českém Krumlově předpokládat od založení hradu ve 13. století. Pivovar a sladovna stávaly do roku 1560 na IV. nádvoří zámku, před Plášťovým mostem na straně k městu. Vařilo se v něm pivo z ječných i pšeničných sladů, ředina a patoky pro minority, služebnictvo, robotující poddané a jiné. Nepochybně se ve městě vařilo pivo od 14. století. V roce 1347 udělil Petr I. z Rožmberka Krumlovským mílové právo na krčmy i pivovar a město pak dostalo od vrchnosti v roce 1388 též řád pro prodej piva. V 18. století fungovaly ve městě již čtyři pivovary.
 

Část expozice je věnována historii českokrumlovských hospod s vystavenými krčmářskými nádobami, jako jsou pivní poháry, korbele, pivní láhve a prezentaci archivní fotodokumentace hostinců starého Č. Krumlova. V další části bude mít návštěvník možnost vidět ukázky výroby sladu a ingrediencí pro výrobu piva tj. vodu, chmel, kvasnice a další, někdy i velice nezvyklé přísady do piva, jako je koření či byliny.
 

Kromě výroby sladu zde budou k vidění i ukázky jednotlivých druhů sladu v ošatkách, v prostorách jsou též zachyceny hlavní technologické fáze výroby sladu a taktéž varna, včetně výrobního zařízení.
 Informace pro návštěvníky

Expozice nemá bezbariérový přístup

 

Fotografie

Výběr z kalendáře akcí

Otevřít kalendář akcí

Provozovatelé a partneři

Klášter minoritů je ve vlastnictví Rytířského řádu Křižovníků s červenou hvězdou

Kontaktní formulář

Pokud jste na našich stránkách nenašli potřebné informace, nebo máte dotazy čí připomínky, zašlete nám je. Odpověď obdržíte na zadaný e-mailový kontakt v nejkratší mozné době. Děkujeme.

(jiný kód) Antispam
Zavřít

Poskytnuté osobní údaje budou použity pouze za účelem kontaktování návštěvníka.
* povinné položky, bez nich není možné zprávu odeslat

Overlay loader